Memorandum, súčasť našej histórie
V piatok 3. júna sa na martinskom Národnom cintoríne konala pietna spomienka pri príležitosti 150. výročia Memoranda národa slovenského. Organizátori podujatia si spolu so zástupcami Matice slovenskej, Slovenskej národnej knižnice a mesta Martin uctili pamiatku ľudí, ktorí sa pred 150 rokmi nebojácne postavili za národné ciele. Medzi významné osobnosti slovenských národných dejín patrili Ján Francisci, Štefan Marko Daxner, Pavol a Michal Mudroňovci, Viliam Paulíny-Tóth, Štefan Závodník, básnik Andrej Sládkovič a mnohí ďalší.
Po pietnom akte sa k prítomným prihovoril predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. Vo svojom príhovore vyzdvihol význam memoranda pre slovenský národ a jeho svojbytnosť.
Memorandum národa slovenského, bol politicko-programový dokument, ktorý definoval hlavné požiadavky Slovákov na uplatňovanie národnej identity v štátoprávnej, politickej, kultúrnej a jazykovej oblasti. Jeho hlavným tvorcom bol Štefan Marko Daxner.
K zabezpečeniu dôstojnej spomienky prispela položením venca v mene prezidenta SR Ivana Gašparoviča aj Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky (ČS PSR).